Bijeenkomst 11 mei

De bijeenkomst van 4 mei werd verplaatst naar 11 mei zodat de dodenherdenking in alle rust kon gaan plaats vinden.

Op deze bijeenkomst was een druk programma voorzien. Jan-Willem C heeft een prachtige presentatie gehouden in de rubriek ‘mijn baan voorstellen’. Jan-Willem is sinds 1985 met een Fleischmann H0 baan actief. Gedurende de jaren was er een pauze ontstaan waarna het modelspoor vuur in 1995 weer oplaaide in de vorm van een royale N-spoor baan.  In de laatste jaren heeft  Jan-Willem zijn N-spoorbaan verder ontwikkeld en uitgebreid. 

Met analoge sturing en handbediening middels een zelfontworpen schakelpaneel kan Jan-Willem van een ontspannen hobby spreken. Door zijn IT werk zou gebruik maken van digitale systeem en computer besturing de grens met zijn hobby teveel gaan overlappen. Een verstandige keuze.

Waar Jan-Willem wel de PC voor heeft gebruikt is het ontwerpen van zijn nieuwe N-baan middels het programma SCRAM. Hiermee kun je een goed idee verkrijgen hoe je baan er gaat uitzien en welke type rails  en wissels je allemaal nodig gaat hebben.

Het 3-D ontwerp van Jan-Willem m.b.v. her programma SCRAM.

 

Na de presentatie van Jan-Willem nam Jos het stokje over in de rubriek ‘ mijn model voorstellen’ . In deze rubriek wordt aandacht besteed aan een nieuwe model aanwinst en de geschiedenis van het origineel.

Jos nam ons mee naar het ontstaan en de ontwikkeling van de V140-001, een diesel hydraulisch locomotief voor het zwaardere werk ontwikkeld in de dertiger jaren in de aanloop van WO2. De V140 bleek met het eerste geleverde exemplaar een succes. De V140 overtrof alle specificaties en toonde zich op de eerste ritten als betrouwbaar. Toch zou het groene licht voor de massa productie uitblijven. Door de oorlogs economie kon geen productie capaciteit worden vrijgemaakt en diesel was op strict rantsoen. De reeds in gebruik zijnde stoom tractie bleef voorlopig gehandhaaft. De V140-001 zou zijn loopbaan weldra in een museum moeten eindigen maar niet zonder zijn unieke en bijzondere verschijning en bewezen constructie te hebben aangetoond. Dit succes zou decennia later navolging krijgen middels de befaamde V200. 

Jos toonde en demonstreerde tevens zijn V140-001 model van Maerklin. Op de testkoffer konden we de fraaie loop van deze machine met zijn bewegende aandrijfstangen bewonderen. Een fraai exemplaar.

Rob S vertelde over modelspoor fotografie en hoe je met je smartphone enkele moeilijkheden kan omzeilen. Je smartphone blijkt een aantal verborgen mogelijkheden te hebben die je fotografie op een hoger plan kunnen tillen. Door instellingen in je telefoon te veranderen en gebruik te maken van automatische scherpte vergrendeling worden scherpe foto’s altijd gegarandeerd. Ook werd ingegaan op standpunt fotografie. De ‘wow factor’ van modelspoor fotografie wordt in de eerste plaats bepaald door het standpunt en de beeld hoek van je camera annex je smartphone.